Úvodná stránka Napíšte nám...
Designed and Coded by Ľubomír Grman © 2005-2021 - All Rights Reserved
Návštevnosť: 712120
Utorok, 21. septembra 2021   Aktualizované: 29. augusta 2021

Zaujímavosti

Zaujímavosti


Prehistorický žralok

V Japonsku objavili zriedkavo videný druh žraloka, ktorý žije v hĺbke 600 a viac metrov pod hladinou. Primitívny žralok bol chytený a odfotený v japonskom morskom parku Awashima južne od Tokia na základe telefonátu rybára. Ten tvrdil, že videl zvláštne vyzerajúce monštrum, podobné úhorovi s ostrými zubami.

Po odchyte sa ukázalo, že išlo o prehistorický druh žraloka, ktorého hneď označili za "žijúcu fosíliu" a ktorý svoju podobu za celé milióny rokov zmenil iba minimálne. Odborníci neskôr 1,6 metrov dlhého tvora identifikovali ako zvláštny druh hlboko-morského žraloka. V tomto prípade išlo o žraloka volánikového nazývaného aj žralok úhorovitý (Chlamydoselachus anguineus).

Keď žraloka vpustili do jedného z ohraničených vodných plôch parku, bol v zlej kondícii. Následne vznikol videozáznam, ktorý zachytáva aj to, ako žralok cerí čeľuste. "Podarilo sa nám vytvoriť veľmi zriedkavé záznamy. Tieto žraloky totiž žijú v hĺbke od 600 do 1000 metrov pod hladinou, čo je hlbšie, ako sa kedy človeku podarilo dostať," povedal zástupca parku. Aj preto sa domnievajú, že sa žralok cítil zle. Je to totiž druh, ktorý vyhľadáva studené vody, aké na plytčine nie sú. Žralok po niekoľkých hodinách v zajatí uhynul.

Tento druh žraloka žije zväčša vo vodách Atlantického, Tichého alebo Indického oceánu, živí sa veľkými živočíchmi vrátane iných žralokov, niekedy ich iba prehĺta. Chutia mu napríklad aj ryby a chobotnice. Meria zväčša 1,8 metra, dožíva sa asi 25 rokov. Niekedy takýto žralok uviazne v rybárskych sieťach, vidieť ho však živého je veľká vzácnosť.

Jeho telo zdobí najčastejšie hnedá, červená a biela farba. Je schopný mať dve až dvanásť mláďat. Nájdené fosílie žraloka volánikového dokumentujú, že žil už pred päťdesiatimi miliónmi rokov.

play prehrať video | 590×TOKYO, Japonsko (23. januára 2007), zdroj: REUTERS

späť nahorPosledná zmena: 3. januára 2018